Meyve İhracatında Mandalina Şampiyonu Oldu

Meyve İhracatında Mandalina Şampiyonu Oldu

Türkiye’nin 2022 yılında yaptığı yaş meyve ihracatında 464,5 milyon dolarla mandalina ilk sırada yer aldı. Mandalinayı domates, limon, üzüm ve elma takip etti.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği verilerinden derlenen bilgilere göre, yaş meyve sebze ihracatı geçen yıl yüzde 4 düşüşle 2 milyar 953 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Meyve sebze mamulleri ihracatı ise yüzde 25 artışla 2 milyar 525 milyon dolara ulaştı. Toplam yaş meyve sebze ile mamullerinin ihracatı 5,5 milyar dolara çıktı.

Meyve ihracatında mandalina, domates, limon, üzüm ve elma ilk 5 sırada yer aldı. Bu ürünleri kiraz, nar, nektarin, portakal ve şeftali takip etti.

Dünya mandalina ihracatında ilk üçte yer alan ve 2021 yılında 453 milyon dolarlık mandalina ihraç eden Türkiye, 2022’de 464,5 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirdi. Meyvede ihracat şampiyonu olan mandalinaya en fazla talep Rusya ve Ukrayna’dan geldi. Toplam mandalina ihracatının yüzde 65’i 302 milyon dolarla Rusya’ya yapıldı.

Domates, 377,4 milyon dolarlık ihracatla ikinci, limon 272,9 milyon dolarlık ihracatla üçüncü oldu.

Savaştaki Rusya’nın talebi Türkiye’ye yöneldi

Tarım üretimi ve tarıma dayalı sanayisi ile ihracatta önemli yere sahip Ege, 2022 yılını ihracat artışıyla kapatmayı başardı. Yaş meyve ve meyve sebze mamulleri ihracatı, geçen yıla göre yüzde 6’lık artışla 1 milyar 250 milyon dolara yükseldi.

Ege İhracatçı Birlikleri kanalıyla geçen yıl 189 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirilen bölgede ihracatta öne çıkan ilk 5 pazar Almanya, ABD, Rusya, İngiltere ve Hollanda oldu.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Ege’nin tarım üretimi ve çeşitliliğini artırmaya gayret ettiğini, Türkiye’nin meyve sebze üretiminin yaklaşık yüzde 20’sini yaptıklarını söyledi.

administrator

Benzer Haberler